Hallonpuré EKO, 1000 g

Magnihill

Hallonpuré KRAV märkt som är lösfryst och gjord av osockrad färska hallon. Magnihills hallonpuréer smakar gott till desserter, glass, hälsosamma smoothies. Eller varför inte värm några hallonpuré bitar i en kastrull och servera som en hallonspegel i en tallrik med en god vaniljglass. Hallon är bra för hälsan och innehåller c-vitamin, folsyra, järn, kalcium och kalium.

  • KRAV märkt Hallonpuré som är lösfryst
  • Gott till desserter, smoothies
  • Innehåller bla. c-vitamin, järn och kalcium
  • Storpack anpassad för caféer och restauranger

Tips! Med tanke på den enorma smoothie-trenden har Ekotipset tagit fram ett jättegott recept på en nyttig ekologisk sorbet gjord på denna Hallonpuré.

Klimatpåverkan Hallonpuré #33645

1,52 kg CO2e/kg

Produktion av Hallonpuré 2 x 1000 g från Magnihill motsvarar ca 3,5 kg av koldioxidutsläpp. Mer information om produktens miljöpåverkan och uträkningen hos Carbon Cloud

Leverantör Magnihill AB
Varumärke Magnihill
Vårt Art. Nr. 53244
Lev. Art. Nr. 33645
Antal st per krt 2 st
Antal krt per pall 128 st
EAN ST 7314060057519
EAN KRT 07314060057526
Magnihill

Vi har tyvärr ingen information för denna artikeln ännu , mer information kan finnas hos vår leverantör Magnihill AB.

Vi har tyvärr ingen information för denna artikeln ännu , mer information kan finnas hos vår leverantör Magnihill AB.