Nu blir det kombucha för hela slanten när vi välkomnar vår nya leverantör Roots of Malmö till sortimentet! Företaget startades som ett projekt hemma i köket av den amerikanske Nick och österrikiske Matthias. På kort tid har de förvandlat sitt småskaliga lokala varumärke i Malmö till en aktör som idag säljer över hela Sverige. Deras kombucha är ekologisk, fri från konserveringsmedel, opastöriserad och ofiltrerad vilket betyder att alla nyttiga bakterier från fermenteringen finns kvar. Visionen är att bli Sveriges främsta tillverkare av fermenterade, alkoholfria drycker!
Alla företag och verksamheter kan enkelt beställa direkt via vår hemsida. Välj mellan flera spännande smaker som Hallon & Citrontimjan, Gurkmeja eller Naturell. Tillsammans med Roots of Malmö gör vi det enklare att erbjuda levande, ekologiska drycker som känns lika genomtänkta som trendiga!
Varje månad utökar vi sortimentet och det går ofta i en ganska rasande fart. De senaste 12 månaderna har vi lagerlagt hela 2 702 artiklar från cirka 50 nya leverantörer. Nackdelen är att vi inte riktigt hinner berätta om allt kul som kommer in. Men det tänkte vi ändra på.
Ett av våra senaste samarbeten är med Good Grains, ett svenskt företag som utvecklar smakrik och hållbar vardagsmat baserad på fullkorn. Och det är inte vilka fullkornsprodukter som helst: deras kornbulgur stod på menyn under Nobelmiddagen 2024 (tema hälsa och hållbarhet) och har dessutom blivit utsedd till Årets Foodserviceprodukt 2025!
Många svenskar äter för lite fullkorn och unga kvinnor kan drabbas av järnbrist. Här gör Good Grains skillnad. Genom en hydrotermisk process bryts fytinsyran i spannmål ner, vilket gör viktiga mineraler som järn och zink mer tillgängliga för kroppen. Resultatet blir fullkornsprodukter som kan ge ett mineralupptag nästan i nivå med kött men med en bråkdel av klimatpåverkan!Smakrikt, svenskt, hållbart - precis den typ av innovation som vi gärna fyller sortimentet med. Välkomna till outofhome-gänget!
Törst är ett ovanligt läskföretag som gör sina drycker som ett hantverk från grunden. Vårt samarbete startade redan 2021 och är ett bra exempel som vi tror att många andra nystartade, nischade, mindre och coola livsmedelsföretag kan lära sig från.
Så med lite dumma, smarta frågor tog vi kontakt med grundare Ludvig Brydolf för att fiska både efter komplimanger och lite lärdomar för alla livsmedelsleverantörer där ute.
Om något, vad skulle ni gjort annorlunda om ni startade idag?
Latitude 65 är ett norrländskt varumärke med rötterna i Jörn, en plats mitt i Norrlands hjärta. Med visionen att sätta kommunen på kartan har de skapat funktionsdrycker som, genom både design och smak, tar dig mentalt till den norrländska naturen med midnattssol, fjäll och klar luft.
Smakerna är ofta fruktiga och friska varianter som tilltalar en bred publik. Särskilt lockande är dryckerna för äventyrliga själar som trivs i skog och fjäll, inte minst i takt med att friluftsliv, vandring och naturupplevelser blivit en stark trend. Förutom drycker erbjuder Latitude 65 även kläder och proteinbars.
Älven – Nyhet hösten 2025Det är alltid lika spännande att få in en nyhet från Latitude 65, inte minst deras energidrycker med burkar inspirerade av norrländska naturfenomen. Hösten 2025 välkomnar vi Älven in i sortimentet. Med 180 mg koffein och en fräsch smak av fruktsoda tror vi att denna nyhet kan bli en riktig succé!