Tänk matsvinns-smart med Rscued!

Tänk matsvinns-smart med Rscued!

Matsvinn har länge varit ett problem i vår värld, men det finns en lösning. Att använda svinnet till något gott, fräscht och klimatsmart!

30% av alla odlade frukter och grönsaker slängs.

I världen idag odlas det oändligt mycket frukter och grönsaker, men visste du att av allt som odlas slängs ca 30%? Det är helt galet. Dessutom är det som slängs inte alltid ens dåligt, utan kan vara endast lite kantstött eller ha något skönhetsfel som inte duger till att säljas i matkedjornas fruktavdelningar. Problemet med matsvinn är inget nytt, utan funnits i många, många år och konstigt nog har matjättarna inte själva gjort några åtgärder under alla dessa år för att rädda svinnet. RSCUED är ett företag som tog tag i problemet och gjorde något åt saken. De räddar flera ton frukt varje vecka som annars skulle slängts och gör dem istället till härliga och fräscha juicer och andra spännande produkter.

Jag själv har arbetat på en matbutik en gång i tiden och minns att vi fick instruktioner att slänga frukt och grönsaker som hade minsta lilla märke på sig, och troligen ändå skulle väljas bort av kunderna som plockade ner dem i sin kasse. Tur att Rscued tog matsvinnet i sina egna händer och bestämde sig för att rädda frukt och grönsaker och förvandla det till smaskiga produkter.

Allt görs för hand.

Rscued håller till på sin frukträddarfabrik i Helsingborg där de i nuläget har 15 st anställda. De frukter och grönsaker Rscued använder kommer från frukt- och grönsaksgrossister, odlare, butiker och andra aktörer som har svinn att tillgå. Frukterna och grönsakerna kontrolleras, sorteras och tvättas för hand innan skavanker skärs bort, och det som är fint och fräscht pressas till goda klimatsmarta drycker eller görs till glass. Det som skärs bort och inte håller kvaliteten blir istället till kompostjord som RSCUED sedan säljer i samarbete med plantagen, riktigt klimatsmart med andra ord! Efter dryckerna pressats pastöriseras dem, dvs. de värms upp vid produktionen och får därmed en lång hållbarhet utan onödiga e-ämnen och tillsatser. Flaskorna som Rscued säljer sina drycker i är av glas och metall, vilket är en hållbart och miljövänligt val om alla gör sin del i ledet och källsorterar, då glas och metall kan återvinnas hur mycket som helst utan att bli fult och tråkig!

Fun facts.

  • Rscued räddade 325 ton frukt & grönsaker 2019 (168 ton 2018)
  • De frukter och grönsaker Rscued räddar är äpplen, päron, ananas, apelsin, lime, citron, jordgubbar, morötter, rödbetor
  • I personalstyrkan är de i dagsläget 15 st frukträddare som tillverkar allt i deras lilla frukträddarfabrik i Helsingborg
  • Alla frukter och grönsaker sorteras manuellt, för hand. Det är tokigt hantverk.
  • Rscueds produkter är både mums för magen och bra för planeten!
  • Det krävs ca 822 liter vatten för att producera 1 kg äpplen, spana in källa här, sida 14. Med andra ord, 5 ton äpplen innebär att vi har sparat va 4,1 miljoner liter vatten.

I Rscued´s sortiment hos oss finnes ni härliga juicer, lemonader och glassar som alla är fria från tillsatt socker, gluten och laktos. Helt klart ett miljösmart och hälsosamt val för er butik, café eller restaurang!

Fler nyheter

E-handel med klimatkompenserad frakt
2016-06-09

100% Klimatkompenserad transport

Att gemene man tänker mer på miljön, inte minst i Sverige, råder det inget tvivel om. Fler väljer ekologiskt och certifierat i affären. Hybrid- och elbilar säljer som aldrig förr. Huruvida e-handel är bra eller dåligt för miljön, är dock fortfarande oklart. Oavsett så står världen inför en enorm utmaning när det gäller global uppvärmning. Vi är medvetna om den påverkan vi har som e-handelsgrossist med våra leveranser och vi vill göra det vi kan för att kompensera de utsläpp vi står för.

Från och med nu tar Outofhome.se ansvar för utsläpp genom att klimatkompensera varje kilo CO2 som släpps ut via transporter till kund. "Detta är någonting vi brinner för och det känns rätt i magen. Samtidigt vill vi visa marknaden hur man trots snabb tillväxt kan arbeta hållbart. Speciellt inom e-handel som växer så det knakar men även Foodservice generellt." säger Jacob Hillestad, marknadschef på Outofhome.se.

Ekologiska råvaror från Mother Earth
2016-12-08

Ekologiska råvaror från Mother Earth

Sverige är nu världsbäst på ekologisk mat. Fler och fler väljer att handla organiskt odlat mat utan tillsatser och bekämpningsmedel. Detaljhandeln rapporterar en stor försäljningsökning av ekologiska livsmedel som nu står för nio procent av all mat och dryck. Med den starka ekologiska trenden i konsumentledet är det en självklarhet att kategorin även ökar starkt inom restaurang, hotell och café.

Tidigare har ekologiskt varit svårt för storkök att arbeta med eftersom att priserna varit markant högre. Idag med den ökande efterfrågan har priserna blivit fördelaktiga även för restauranger. Marknadsfördelen att arbeta med ekologiskt på sin meny i caféet eller i restaurangen är stor. En del restauranger kör helt ekologiskt idag och blir KRAV-märkta medan många väljer att ha enstaka rätter på menyn.

Ekologiska råvaror direkt från odlare"Med bakgrund mot den kraftiga ekologiska trenden har vi nu utökat vårt sortiment inom produktkategorin ekologiska råvaror." säger Jacob Hillestad, marknadschef på outofhome.se. "Vår försäljning av ekologiska livsmedel ökar kraftigt och det kändes därför helt rätt att bredda med framförallt ekologiska basvaror. Vi valde Mother Earth som varumärke eftersom att de har ett gott rykte i branschen och arbetar direkt med odlare och producenter." Du hittar de nya produkterna utspridda i framförallt vår kategori för torrvaror.

Frysta grönsaker, frukter och bär från Magnihill
2019-03-01

Frysta grönsaker, frukter och bär från Magnihill

Familjeföretaget Magnihill, beläget en bit utanför Helsinborg (där vårt lager ligger) levererar idag en volym på ca 14 000 ton frysta grönsaker och bär varav hälften är ekologiska. Varumärket är i dag mycket väl känt som en producent av hög kvalitet med fokus på ekologiskt och hållbart.

För ett par månader sedan åkte jag för att besöka fabriken där produktionen sker. Det var en varm sommardag och förmodligen var de gröna fälten och vägen in till Magnihill något av det vackraste jag sett söder om Göteborg. Margareta på Magnihill tog emot mig i ett stort herrgårdshus precis vid fabriken och det är otroligt kul att nu kunna lansera ett stort sortiment av frysta bär, frukter, grönsaker och rotfrukter från Magnihill till våra café och restaurangkunder.

Det började redan på 50-taletLennart Pehrsson tog över gården Magnihill för den ansenliga summan 142 500 riksdaler. Större delen var ett lån från banken och detta var så klart en enorm risk och investering från Lennarts sida. Den första potatisskörden bärgades 1959 och Magnihill blev verklighet. Namnet Magnihill kommer från 40-talet då häradsdommaren i byn, Hjalmar Andersson var på väg att besöka sin vän Hjalmar Nilsson. När han körde förbi den lilla kulle som gården ligger på tänkte han på engelskans "hill" och samtidigt kom han att tänka på att Hjalmar Nilssons far hette Magnus och då blev det helt enkelt Magnihill.